קורס מסחר במניות

פסיכולוגיה של מסחר בבורסה

מסחר בבורסה הוא אחד מתחומי העיסוק המעניינים והמאתגרים ביותר. זהו תחום עיסוק שמצריך הבנה מקצועית לצד יכולות מנטאליות גבוהות ומשמעת קפדנית. לרוב הסוחרים ברור מאליו כי נדרשת מהם הבנה מקצועית, יכולת תכנון אסטרטגית ויכולות ביצוע מדויקות אך כשמדובר ביכולות מנטאליות לא תמיד קל למתבונן מהצד להבין מדוע נדרשות יכולות מנטאליות מסוחר בבורסה. ניתן לסגל חלק מהתכונות במסגרת לימודי קורס מסחר במניות ובאמצעות תרגול שוטף של העקרונות הנלמדים.

בשנים האחרונות נעשים מחקרים העוסקים בניסיון פענוח אופן החשיבה של הציבור הרחב ובמיוחד של הסוחרים בבורסה. המחקרים מראים כי אופן קבלת ההחלטות של הסוחרים בבורסה רחוק מלהיות רציונאלי והמחקרים תולים את הסיבות בקבלת ההחלטות השגויות באופן שבו המוח שלנו בנוי.

אם תנסו לדמיין מצבים מסוימים הקשורים לתחום של מסחר בבורסה (מה עובר בראשכם בעסקת בה אתם ברווח נאה? או מה עובר בראשכם בעסקה בה אתם בהפסד כבד?) תגלו שהחשיבה שלכם שונה בתכלית כאשר אתם מדמיינים שאתם בעסקה לעומת מה שיעבור בראשכם אם תהיו בפועל בעסקה בכסף אמיתי ובזמן אמת.

סוחרים רבים מצליחים ללמוד את הדרכים להפקת רווחים במסחר בבורסה אך לא כולם מצליחים לתרגם זאת לרווחים של ממש בגלל המכשול הפסיכולוגי אך אלו שיודעים להתגבר על המכשול הפסיכולוגי בדרך כלל עושים זאת בגדול. עניין זה מסביר את החשיבות של קורס מסחר במניות כרקע חיוני לכל סוחר.

אחת הדוגמאות הנפוצות להמחשת הבעיה הפסיכולוגית ניתן לקחת מהמשבר הפיננסי העולמי שטלטל את העולם בשנת 2008. בשנה זו ניתן לומר שנעשו ע”י סוחרים / משקיעים (או כשאלו שקוראים לעצמם סוחרים / משקיעים) מירב הטעויות האפשריות. כמעט כל סוחר שני שפגשתי רכש מניות במועד זה או אחר משום שהאמין במניות החברה שרכש אך כאשר מחירם של מניות אלו צנח בעשרות אחוזים – נראו אותן מניות בדיוק כאילו באמת שוות פחות אף אם לא חל כל שינוי מהותי בעסקי החברה. אותם סוחרים עשו טעות כפולה, לא רק שלא ניצלו את “מחירי המבצע” שהיו באותם ימים בשווקים והגדילו אחזקות אלא הוסיפו חטא על פשע והגדילו לעשות כשמכרו את מניותיהם בזיל הזול. רוב הסוחרים שטעמו את נחת זרועו של השוק באותם ימים ברחו ממנו כמו מאש ולא שבו אליו גם חודשים לאחר מכן, אם בכלל. זה כל כך מתסכל לחשוב שאותם סוחרים פעלו באופן לא רציונאלי משום שהכרה בעובדות יכולה היתה להניב להם רווחי עתק במקום נזק בלתי הפיך.