תהיה מפולת? – היא כבר כאן 02.05.22

תהיה מפולת? – היא כבר כאן 02.05.22

חלק א – הישראליות

חברת למונייד(LMND)  מספקת מוצרי ביטוח שונים בארצות הברית ובאירופה. מוצרי הביטוח שלה כוללים רכוש גנוב או פגום, ואחריות אישית המגנה על לקוחותיה אם הם אחראים לתאונה או נזק לאדם אחר או לרכושם. החברה מציעה גם לשוכרים, בעלי בתים, מוצרי ביטוח לחיות מחמד, רכב וחיים, כמו גם פוליסות ביטוח למשכירים. בנוסף, היא פועלת כסוכן של חברות ביטוח אחרות.
החברה הונפקה במהלך טירוף ההנפקות ומיזוגי ספאקים כשכסף רב זרם לשוק מכל הבנקים המרכזיים וריביות אפסיות.
ביולי 2020 הונפקה החברה לפי שווי של כ-1.8 מיליארד דולר ומחיר מניה של 29$. ביום המסחר הראשון קפצה ל-69$- עלייה של כמעט 140%.
להזכירכם, בארה”ב רק החתם מחליט למי לתת מניות וכמובן הנפקות חמות ניתנות למקורבים בלבד, כך שהציבור עצמו יכול לקנות רק במסחר עצמו, מחיר ששיקף שווי חברה של 4.3 מיליארד דולר כבר בתום יום המסחר הראשון שלה.
המניה המשיכה לנסוק והגיעה לשיאה ב 12.01.21 למחיר שחצה 188$ למניה המשקף שווי שוק בלתי נתפס של כמעט 12 מיליארד דולר ( וזאת לפני דילול של אופציות רבות המוחזקות ע”י מנהלים ועובדים). בשלב זה ביצעה החברה הנפקת מניות נוספת של 600 מיליון דולר ובמקביל מכרו מנהלים בחברה מניות בשווי של 200 מיליון דולר.
שווי זה של כמעט  40 מיליארד ₪ גדול יותר משווין של כל חברות הביטוח הנסחרות בישראל. פניקס אחזקות (שמחזיקה בביטוח, פיננסים והשקעות), שהיא חברת הביטוח בעלת שווי השוק הגבוה ביותר היום נסחרת בשווי של כ-10 מיליארד ₪, הרווח הנקי שלה בשנת 2021 נשק ל- 2 מיליארד ₪ ויצרה תזרים מזומנים של כ-4 מיליארד ₪.
לעומתה, לימונייד הפסידה ב-2021  240 מיליון דולר ויצרה תזרים שלילי של כ-950 מיליון דולר לפני תזרים חיובי של 650 מיליון דולר, כספי גיוסים.
לפי תחזיות האנליסטים, החברה תגדיל את הכנסותיה אך גם את הפסדיה ליותר מ-300 מיליון דולר בשנה. מדהים!
השינוי בשווקים החל להכות בלמונייד ובמניות שנסקו לחלל ללא סיבה אמיתית.
כיום החברה נסחרת במחיר של  כ-20 דולר למניה- ירידה של כ-90% מערכה בשיא ומשקף שווי שוק של כ- 1.3 מיליארד דולר בלבד.

מובן שלמונייד לא לבד. כל החברות הישראליות שהונפקו בהייפ האחרון הפסידו עשרות אחוזים מאז הונפקו ונמצאות כ-50 עד 90% מתחת לערכן בשיא.

מאנדיי (MNDY) היא דוגמא נוספת לכך: החברה המפתחת יישומי תוכנה לסביבת העבודה נסחרה בשיאה במחיר של כ-450$ המשקף שווי שוק של  20 מיליארד דולר! – כ-65 מיליארד ₪ – הרבה מעל שוויו של בנק הפועלים הנסחר בשווי של 39 מיליארד ₪ והרוויח כ- 5 מיליארד ₪ בשנת 2021.
ואם תרצו להשוות לחברת טכנולוגיה שנסחרת בוול- סטריט: צ’ק פוינט נסחרת בשווי שוק של 16 מיליארד דולר כאשר הכנסותיה בשנה החולפת הסתכמו ב- 2.2 מיליארד ורווח נקי של 820 מיליון דולר.
זאת לעומת מאנדיי שהכנסותיה הסתכמו ב- 308 מיליון דולר וכמובן הפסד של  140 מיליון דולר בשורה התחתונה.
כיום החברה נסחרת במחיר של  כ-130 דולר למניה- ירידה של כ-71% מערכה בשיא ומשקף שווי שוק של כ- 5.8 מיליארד דולר.

דוגמא אחרונה היא חברת היפו (HIPO) העוסקת גם היא בתחום הביטוח באינטרנט. החברה, שביצעה מיזוג עם ספאק, חצתה ב- 16.02.21 את רף 15 דולר למניה ששיקף שווי שוק של 8.5 מיליארד דולר ( יותר מפי 2.5 מהפניקס) ובשווי דומה לשוויו של בנק מזרחי שהרוויח 3.2 מיליארד ₪ בשנת 2021.
מיותר לציין שהכנסותיה של היפו הסתכמו ב- 90 מיליון דולר וההפסד נסק מעל ל- 370 מיליון דולר!!!
כיום החברה נסחרת במחיר של  כ-1.85 דולר למניה- ירידה של כ-88% מערכה בשיא ומשקף שווי שוק של כ- 1.1 מיליארד דולר.

במאמר הבא נסקור את הנפילה במחירי המניות האמריקאיות.

יום עצמאות שמח.

תגובות

  1. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be interesting to read through articles from other writers and use a little something from other sites.

  2. חיים. תודה על הכתבה. כולנו כנראה נפלנו ב”חגיגה” של השנה האחרונה בהנפקות הישראליות בניו יורק. מפריע לי במיוחד מסע יחסי הציבור שהחברות, בליווי אמצעי תקשורת עושות לעצמן ומציגות כאילו ההצלחה מובטחת. מאידך היו הצלחות בחברות כמו צים, טאואר אלביט (2 האחרונות דואליות) וחברות טכנולוגיה בינלאומיות
    בעיקר בתחום השבבים. למי שידע לצאת בזמן.