בחירת תעודת סל מתאימה להשקעה במדד ישראלי

תגיות: 

מציג 6 תגובות משורשרות
  • מאת
    תגובות
      AA
      משתתף

בבדיקה של מספר תעודות סל עוקבות מדד נדלן ברצוני להבין מה הפרמטרים שמעניינים את הרוכש כדי לבחור את התעודה העדיפה ביותר למעקב אחרי מדד היחוס?
      דמי ניהול ודמי נאמנות,
      עמלת הפצה,
      סחירות(?),
      האם יש נתון של הפרשי מחיר בין קנה למכירה שהוא מספר קבוע לכל קרן שמשקף עמלה שהלקוח משלם על כל כניסה ויציאה מהקרן?
      איזה עוד פרמטרים חשוב לבדוק?
      האם יש מידע כתוב שנותן מידע קריטי על מהות ההשקעה או שכל עוד מדובר בתעודת סל מחקת מדד כל הקרנות דומות בהיבט זה?
      איפה רואים שמדובר בתעודה שהיא מחקה את מדד הנדלן בבורסה ולא עושה דברים נוספים מעבר לכך?
      מה ההבדל בין ETF ל MTF? האם אחת מהשתיים סגורה ונסחרת רק בסוף יום? איך אפשר להבין מי מהן סחירה כל היום ומי רק בסוף יום מנתוני התעודה (הדבר לא תמיד משתקף לפי השם)?
      האם יהיה בסופו של דבר הבדל באיכות המעקב אחרי המדד או שלטווח ארוך כל התעודות משיכות חיקוי טוב של המדד?
      אם ניקח לדוגמא תעודות סל שאמרות לחקות את מדד הנדל”ן,
      מהשוואה של תעודות סל נדלן בישראל (הראל, MTF של מגדל, קסם ותכלית) אני רואה שהתעודה MTF סל נדלן היא הכי אטרקטיבית במונחי דמי ניהול. האם זו תעודת סל רגילה ושקולה לאחרות? האם היא עולה יותר יקר על ידי רווח בצורה אחרת (למשל הפרש במחירים ע”י עושה השוק בין שער מכירה לקניה)? והאם זו התעודה המועדפת מבין האפשרויות שצויינו בגלל המחיר? אם לא למה?
      תעודת סל שנסחרת בסוף היום – איך נקבע המחיר שלה? האם בדומה לקרנות נאמנות – הרוכש מזמין כמות יחידות מסויימת, ובסוף היום מקבל את השער שבוצע עבורו?
      תעודות לדוגמא:
      הראל סל ת”א נדל”ן
      MTF סל ת”א-נדל”ן
      קסם ETF ת”א נדל”ן
      תכלית סל ת”א נדל”ן

שאלתי הרבה שאלות ואשמח לקבל התייחסות מקיפה ככל שניתן.
      תודה.

admin
      מנהל בפורום

אשתדל לענות ובכלל לעשות סקירת תעודות סל בארץ ובחול בשיעור/ים הבא/ים. בינתיים מי שמעוניין להגיב ולתרום מידיעותיו, מוזמן בשמחה.

AA
      משתתף

היי חיים,
      האם הפורום מכוון לשאלות ודיונים רק על ידי משתתפים פעילים בקורסים וקבלת תשובות רק למי שמגיע למפגשים המועדון בתשלום? הבנתי ממך שלא, ואולי לא הבנתי נכון…
      אם לא טעיתי, גם תשובות שיסבירו את עיקרי הדברים יתקבלו בברכה.
      תודה והמשך שבוע נהדר 🙂

תיכנס לאתר פאונדר שהוא בחינם, ואז תוכל לקבל פרטים,ביצועים,דמי ניהול ועוד.
      בנוסף תוכל להשוות בין ביצועי התעודות

AA
      משתתף

תודה, רובי על התשובה.
      נכנסתי לאתרים חינמיים שונים כמו פאנדר, ביזפורטל וגם דה מרקר.
      המידע נמצא.
      השאלה שלי היא מה מתוכו מעניין.
      מה מהפרמטרים חשוב לקחת בחשבון כדי להשוות את התעודות שעוקבות אחרי המדד, ואיך בוחרים מהמידע הגלוי את התעודה הנכונה ביותר, וגם מה הם המוקשים שצריך לחפש.

אני מניח שלא צריך להכנס לתשקיפים של תעודות הסל במאיה כדי להבין את תנאי תעודות הסל לונג מהסוג שאני מדבר עליו, ולקרוא כל תשקיף.

דוגמא למוקש באג”ח למשל היא שכתוב COCO, וחיים לימד אותנו שזה אג”ח שבמקרי קיצון מסויימים ניתן להפוך אותו למניות במקום לשלם את תמורתו.
      זה נתון רשום באתרי המדע שציינת, שמי שלא מכיר לא מבין את המשמעות שמדובר באג”ח שהבטחונות שלו לא טובים, לדעתי.
      אני מנסה להבין אם יש נקודות חשובות דומות גם בתעודות סל מסוג עוקבות מדד לונג שצריך לשים עליו את הדעת.
      בתעודות סל שורט אני מבין שיש את עניין פקיעת התעודה כשנכס הבסיס מגיע למחיר מסויים, אבל זה לא המקרה שאני שואל לגביו.

מהשוואה שעשיתי בין תעודות סל עוקבות מדד נדל”ן בבורסה הישראלית – מתוך הרשימה שציינתי, הראה שהתעודה “MTF סל ת”א-נדל”ן” היא הזולה ביותר מבחינת דמי הניהול ודמי הנאמנות, כך שלטווח ארוך של אחזקה בנייר כנראה שהיא הכדאית יותר, אבל לא ידעתי אם יש פרמטרים נוספים שחשובים לבחינה כמו סחירות, הפרש בין קניה-מכירה על ידי עושה השוק, מדד/התחייבות לאיכות שמירת מחיר התעודה לקניה/מכירה במחיר שלא יתרחק מידי מנכס הבסיס בכל רגע נתון על ידי עושה השוק מנפיק התעודה, איכות חיקוי המדד שהתעודה אמורה לעקוב אחריו, ועוד.

הבנתי שיש גם תעודות שנסחרות לאורך כל היום ויש כאלו שניתן לקנות/למכור רק בנעילת יום המסחר לפי מחיר סגירה של אותו היום – איך מזהים מי מהתעודות היא מכל סוג על פי נתוני התעודה שרשומים באתרים שציינתי, לדוגמא?
      ויכול להיות שיש עוד דברים חשובים שלא ציינתי.

אני מחפש תשובה תמציתית של הפרמטרים החשובים לבחינה והמשמעות של כל אחד מהם.

AA
      משתתף

רובי, כשאתה כותב “בנוסף תוכל להשוות בין ביצועי התעודות” – למה אתה מתכוון?

באתר פאונדר כאשר אני רוצה לעשות השוואה בין אותם סוגי תעודות סל או קרנות,אני בוחר את אלו שקיבלו את ההמלצות הגבוהות ביותר(כוכבים) ומשווה הביצועים שלהן בתקופות זמן ארוכות ובינוניות, ואז מחליט את מי מבינהן לקנות, ההבדלים בדמי הניהול מתבטאים בתשואות.

את כל יתר הפרטים שאתה מבקש,תבקש מהברוקר שלך אולי הוא יודע.

מציג 6 תגובות משורשרות
  • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.